آیا می دانستید که یک ساختمان با عایق کاری ضعیف تا سه برابر بیشتر انرژی مصرف می کند؟ پیامدهای آن بسیار زیاد است: افزایش بودجه انرژی خانه، انتشار گازهای گلخانه ای و غیره. برای مبارزه با این پدیده و اتخاذ رویکرد معماری اکولوژیکی ، اطمینان از اینکه هر ساختمان دارای عایق حرارتی موثر است، ضروری است .

عایق حرارتی ساختمان

هدف عایق حرارتی ساختمان ایجاد پوششی در اطراف ساختمان به منظور تضمین دمای راحت ساکنین بدون نیاز به مصرف انرژی زیاد است. این تکنیک باید ساکنان را از سرما در زمستان محافظت کند و در تابستان به آنها دمای کافی خنک ارائه دهد. بنابراین هدف این است که با استفاده از مواد عایق، انتقال حرارت بین داخل و خارج را محدود کنیم و در نهایت یک ساختمان انرژی مثبت داشته باشیم . به همین دلیل است که به آن عملکرد حرارتی می گویند.اگر به دنبال کسب اطلاعات و یا خرید محصولات صنعت ساختمان هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

چرا ساختمان را عایقکاری کنیم؟ 

عایق کاری حرارتی ساختمان این امکان را فراهم می کند که در درجه اول راحتی زندگی را برای ساکنان آن فراهم کند زیرا دما در سطح مطلوبی حفظ می شود. اما عایق حرارتی به محدود کردن اتلاف انرژی نیز کمک می کند . در واقع، این تکنیک کاهش مصرف انرژی - چه برای تامین گرمایش یا تهویه مطبوع را ممکن می‌سازد. بنابراین، عایق حرارتی می تواند قبض انرژی را کاهش دهد و در نتیجه باعث صرفه جویی در هزینه شود، اما انتشار گازهای گلخانه ای را نیز کاهش می دهد. بنابراین اطمینان از اینکه یک ساختمان به طور موثر عایق بندی شده است به معنای شرکت در مبارزه با گرمایش جهانی و در نتیجه مطابقت با برچسب کم کربن است . این همچنین الزامات این حوزه را از زمان لازم‌الاجرا شدن RT2012 توضیح می‌دهد . همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه عایقکاری چیلر بپردازید.

راه حل های مختلف برای عایق بندی حرارتی موثر ساختمان

 برای تخمین عملکرد عایق حرارتی از مقاومت حرارتی به عنوان واحد اندازه گیری استفاده می شود . این توانایی یک ماده برای حفظ گرما در یک سطح معین (m².K/W) است. زمانی موثر تلقی می شود که این ضریب بیشتر از 4m².K/W باشد. برای دستیابی به چنین سطحی از عایق حرارتی می توان از مواد و تکنیک های مختلف عایق استفاده کرد. توجه ویژه باید به پل های حرارتی شود .

 مواد عایق برای عایقکاری ساختمان

 پنج دسته اصلی از مواد عایق حرارتی وجود دارد : عایق های معدنی مانند پشم شیشه یا پشم سنگ؛ عایق‌های طبیعی که می‌توانند از پوشش گیاهی (کنف، الیاف چوب و غیره) یا منشأ حیوانی (پشم گوسفند، پرهای اردک و غیره) مشتق شوند. عایق مصنوعی مانند پلی استایرن منبسط شده یا اکسترود شده؛ عایق های ناشی از بازیافت مانند گلدان های سلولزی یا منسوجات بازیافتی. عایق های به اصطلاح "نسل جدید" مانند بتن سلولی، پانل های عایق مانند Ecap Nano یا monomur. از هر ماده ای که استفاده می شود، برای اینکه عایق حرارتی موثر باشد، باید طبق قوانین هنر انجام شود، یعنی مطابق با DTU قابل اجرا در این مورد. 

 علاوه بر مواد عایق مختلف که می توانند برای بهبود عملکرد حرارتی ساختمان استفاده شوند، احتمالاً از سه تکنیک استفاده می شود: 

عایق حرارتی خارجی

 عایق حرارتی خارجی یا ITE شامل پیچاندن ساختمان با یک ماده عایق است که نماها و احتمالاً سقف را می پوشاند. این فرآیند هم برای ساخت و ساز جدید و هم برای بازسازی قابل استفاده است. ITE حذف اکثریت زیادی از پل های حرارتی را بدون کاهش مساحت زندگی ممکن می سازد. با این حال، هزینه آن بسیار بالا است و لازم است مجوز برای انجام کار درخواست شود. سانا عایق مفتخر است تا تمام اطلاعات مورد نیاز عایق حرارت را در اختیار شما قرار دهد.

عایق حرارتی داخلی

 عایق حرارتی داخلی (ITI) نیاز به نصب مواد عایق در برابر دیوارهای داخلی ساختمان و/یا در اتاق زیر شیروانی دارد . سپس عایق حرارتی در یک پارتیشن آستر یا یک پارتیشن متقابل قرار می گیرد. بنابراین، ITI ساده ترین راه حل برای اجرا است، به ویژه در بازسازی . اغلب مقرون به صرفه ترین در نظر گرفته می شود. با این حال، نباید فراموش کرد که پس از نصب عایق حرارتی، تمام دکوراسیون داخلی باید بازسازی شود . علاوه بر این، به منطقه نشیمن تجاوز می کند. 

عایق حرارتی توزیع شده

 عایق حرارتی توزیع شده (ITR) با دو تکنیک دیگر متفاوت است زیرا شامل استفاده از ماده ای با خواص عایق برای ساخت دیوار است. بنابراین دیگر بحث پوشاندن دیوار با مواد عایق نیست، بلکه باید اطمینان حاصل شود که دیوار خود عایق است. بنابراین این تکنیک فقط در پروژه های ساختمانی امکان پذیر است . در مورد مواد مورد استفاده، می توان به عنوان مثال آجر عایق یا بلوک های بتنی عایق باشد. روی پل های حرارتی تمرکز کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر از سایت معتبر کیفلکس به صفحه عایق سرمایش گرمایش مراجعه کنید.

پل حرارتی چیست؟

 پل های حرارتی مربوط به سطوحی است که عایق حرارتی نیستند. آنها مسئول 5 تا 25 درصد از دست دادن گرما هستند . برای جلوگیری از ایجاد مناطق سرد که از هوای بیرون بسته نمی شوند، لازم است نقاط خاصی در ساختمان نظارت شود. چیزهایی که باید مراقب آنها بود پل های حرارتی عمدتاً در محل اتصال دیوارهای عمودی و افقی قرار دارند. اینها برای مثال پیوندهای بین: نما و کف؛ نما و بالکن یا تراس؛ نما و قاب پنجره خلیج؛ و غیره بهترین راه برای تشخیص آنها، انجام تشخیص قبل از انجام عایق حرارتی است .

 چرا لوله ها و کانال ها را عایق بندی کنیم؟

 احتمال زیادی وجود دارد که آبگرمکن یا دیگ شما در یک اتاق ضمیمه گرمایش نشده خانه باشد: زیرزمین، گاراژ، اتاق رختشویی... سپس لوله ها باید مسافت های طولانی را تا نقطه باز شدن طی کنند. در مجموع، بیش از 20 درصد از کالری تولید شده توسط سیستم گرمایشی یا تولید آب گرم خانگی را می توان از دست داد. عایق کاری با تاخیر عملیاتی است که مزایای زیادی دارد : کاهش قابل توجه در اتلاف گرما و تا 10٪ صرفه جویی در انرژی با عایق ضخامت 20 میلی متر: دیگ برای گرم کردن آب زمان کمتری کار می کند. مسیریابی بهتر آب گرم در سراسر خانه: هرچه لوله ها کمتر عایق باشند، آب گرمای خود را بیشتر از دست می دهد. از لوله ها و مخزن آب گرم در برابر یخ زدگی محافظت می کند که می تواند نصب شما را خاموش کند. راحتی بهتر در تمام فصول لوله های اکسپوز زیبایی بیشتری دارند . عایق صوتی بهتر برای راحتی بیشتر ؛ راه اندازی آن ساده و ارزان است . با بررسی ایزولاسیون همراه ما باشید.

تکنیک های کاربردی برای عایق کاری لوله ها

 مقررات حرارتی سال 2005 برای عایق کاری لوله های آب گرم در ساخت و سازهای جدید پیش بینی شده است. اما اگر یک خانه قدیمی با کار خریداری کرده اید ، به احتمال زیاد لوله ها عایق نیستند. نگران نباشید، چه لوله های آبگرمکن یا شوفاژ، آب گرم را به رادیاتورها یا شیرهای آشپزخانه، دوش یا سینک حمام می رساند، وقتی صاحب خانه یا آپارتمان هستید، هیچ وقت برای بهبود خانه خود دیر نیست . در اینجا 3 تکنیک موجود برای عایق کاری موثر وجود دارد:

 از آستین های نرم استفاده کنید

 این ساده ترین و رایج ترین راه حل است. این روش موثر و ارزان شامل استفاده از آستین های انعطاف پذیر ساخته شده از فوم الاستومری یا الیاف معدنی است. می توانید آنها را به راحتی در اکثر فروشگاه های مصرف کننده DIY مانند Castorama، Brico Dépôt یا Leroy Merlin پیدا کنید. نصب آستین ها ساده است، کافی است آنها را برش دهید و روی لوله ها قرار دهید. 

 با پشم سنگ عایق کاری کنید

 استفاده از پشم سنگ روشی کمتر رایج است ، زیرا کمی پیچیده تر است. یک بوم پنبه ای روکش شده باید پشم سنگ را بپوشاند، عملیات ظریف تری برای انجام در زمانی که شما در کار نیستید. 

 از ردیابی استفاده کنید 

تکنیک ردیابی بسیار کمتر رایج است، اما هنوز بسیار موثر است . یک کابل برق باید در امتداد لوله های آب قرار داده شود. سپس لوله ها و کابل با عایق پوشانده می شوند.