به غیر از 4 نوع عایق داکت ذکر‌شده، انواع دیگری از عایق‌های کانال مانند پلی‌اورتان، سلول بسته (سوپرلون) و کانال‌های از پیش عایق‌شده نیز وجود دارند. با این حال، این 4 نوع عایق کانال عایق‌هایی هستند که هنگام کار با کانال‌های تهویه مطبوع بیشتر با آنها مواجه خواهید شد.

عایق داکت 

عایق داکت، عایقی است که برای پوشاندن داکت‌ها یا همان کانال‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شود. کانال‌های تهویه مطبوع، سیستمی از لوله‌ها هستند که در جابجایی هوا در داخل ساختمان نقش دارند. به عبارت دیگر، سیستم تهویه مطبوع مرکزی از طریق این کانال‌ها، کار تهویه را انجام می‌دهد. برای جلوگیری از اتلاف انرژی، داکت‌های هوا عایق‌بندی می‌شوند. این عایق‌ها و در بیشتر موارد خود داکت‌ها از دید پنهان هستند، زیرا معمولا در داخل سقف کارگذاری می‌شوند. مشخصات عایق‌ها برای کانال خارجی (بخشی از کانال که خارج از ساختمان است) و داخلی متفاوت است. برخی از عایق‌ها برای کاربردهای داخلی مناسب نیستند. ما در این مقاله 4 نوع رایج عایق داکت و مشخصات آنها را به اشتراک خواهیم گذاشت.اگر به دنبال کسب اطلاعات و یا خرید عایق پیش ساخته اتصالات هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 انواع عایق داکت

 4 نوع متداول عایق کانال به‌شرح زیر است: عایق فایبرگلاس با فویل آلومینیومی فوم عایق پلی‌اتیلن متقاطع عایق پشم سنگ با ورق فلزی سوراخ‌دار عایق فایبرگلاس با فویل آلومینیوم سوراخ‌دار معمولاً برای جلوگیری از تراکم و اتلاف انرژی، عایق‌ها روی سطح خارجی کانال‌ها قرار می‌گیرند. با این حال، گاهی اوقات عایق‌ها روی سطح داخلی کانال‌ها چسبانده می‌شوند تا صدا را سرکوب کنند. این اقدام مخصوصاً برای کانال‌های واحدهای هواساز (AHUs) کاربرد دارد. 

 عایق فایبرگلاس با فویل آلومینیومی 

فایبرگلاس رایج‌ترین ماده عایق برای کانال‌های تهویه هوا است. کانال‌های انعطاف‌پذیر همیشه با مواد فایبرگلاس عایق‌بندی می‌شوند. عایق‌های فایبرگلاس دارای یک لایه فویل آلومینیومی براق در سطح بیرونی هستند تا مواد فایبرگلاس را در کنار هم نگه دارند. عکس زیر نمونه‌ای از یک عایق داکت فایبرگلاس با فویل آلومینیومی را نشان می‌دهد. معمولاً کانال‌های تهویه مطبوع باید به ضخامت حداقل 1 اینچ (25 میلی‌متر) عایق فایبرگلاس داشته باشند. چگالی فایبرگلاس باید کمتر از 2 lb/ft3 (32 کیلوگرم بر متر مکعب) باشد. البته لازم به ذکر است که ضخامت عایق داکت بستگی به اختلاف دمای هوای در حال حرکت در داخل کانال و هوای اطراف مجرای بیرونی دارد. در زیر یک دستورالعمل کلی از ضخامت عایق داکت برای اختلاف دماهای مختلف آورده شده است. ستون سمت چپ، اختلاف دما بین درون و بیرون را نشان می‌دهد و ستون سمت راست ضخامت پیشنهادی را ارائه می‌دهد. اغلب، دمای هوای داخل لوله‌ها حدود 57 درجه فارنهایت (14 درجه سانتیگراد) و دمای اتاق حدود 75 درجه فارنهایت (24 درجه سانتیگراد) است. بنابراین، اختلاف دما ممکن است حدود 20 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) باشد. با توجه به این‌که چگالی فایبرگلاس را در 2 پوند بر فوت3 (32 کیلوگرم بر متر مکعب) حفظ می‌کنید، استفاده از عایق فایبرگلاس ضخامت 1 اینچ (25 میلی‌متر) کافی است. همچنین شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه عایق مبحث 19 بپردازید.

 فوم عایق پلی‌اتیلن متقاطع

 پلی‌اتیلن (PE) اغلب برای عایق‌کاری کانال‌های تهویه مطبوع و همچنین، کانال‌های تهویه اگزوز استفاده می‌شود. عایق داکت پلی‌اتیلن برای زمانی که مجرا در معرض دید قرار دارد، ترجیح داده می‌شود. این نوع عایق داکت گران‌تر از عایق‌های فایبرگلاس است و بنابراین، کانال‌های مخفی معمولاً با فوم PE عایق نمی‌شوند. عکس زیر یک داکت هوا را نشان می‌دهد که با استفاده از عایق‌های پلی‌اتیلن با ضخامت 1/8 اینچ (3 میلی‌متر) عایق شده است. اگر کانال به یک تهویه مطبوع متصل باشد، ضخامت عایق باید 3/8 اینچ (9 میلی‌متر) باشد، زیرا در این شرایط اختلاف دمای بین بیرون و درون لوله بیشتر است. کانال‌هایی که با عایق داکت پلی‌اتیلن پوشانده شده‌اند، جذاب‌تر هستند؛ زیرا مانند کانال‌های عایق فایبرگلاس چین و چروک ندارند. همچنین، عایق‌های پلی‌اتیلن در مقایسه با عایق‌های فایبرگلاس ایمن‌تر هستند. گاهی اوقات، پروژه‌های بیمارستانی ممکن است نیاز به حداقل 3/4 اینچ (20 میلی‌متر) عایق پلی‌اتیلن داشته باشند. چگالی فوم پلی‌اتیلن در این شرایط نباید کمتر از 2 lb/ft3 (30 کیلوگرم بر متر مکعب) باشد. با این وجود، عایق‌ داکت پلی‌اتیلن با ضخامت 3/8 اینچ (9 میلی‌متر) و 1/2 اینچ (12 میلی‌متر) برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری رایج‌تر هستند. بیمارستان‌ها به دمای هوای پایین‌تر نیاز دارند و بنابراین، معمولاً لازم است ضخامت عایق داکت آنها بیشتر باشد. سانا عایق مفتخر است تا تمام اطلاعات مورد نیاز عایق الاستومری پلی یورتان را در اختیار شما قرار دهد.

 عایق داکت پشم سنگ با ورق فلز سوراخ‌شده

 پشم سنگ یک ماده عایق صوتی رایج است که روی سطح داخلی کانال‌های تهویه مطبوع بزرگ برای جذب صدا نصب می‌شود. به‌طور متوسط، عایق‌های داخلی به ترتیب از حدود 20 فوت (6 متر) و 4 فوت (1.2 متر) پس از دستگاه وروی هوا از نوع AHUs و FCU شروع می‌شوند. در زیر می‌توانید داخل یک کانال AHU را مشاهده کنید که با پشم سنگ عایق‌بندی شده است. این عایق داکت توسط ورق‌های فلزی سوراخ‌دار محکم می‌شود. گاهی اوقات می‌توان از فایبرگلاس با همان مشخصات برای جایگزینی پشم سنگ استفاده کرد. با این حال، پشم سنگ ترجیح داده می‌شود زیرا این عایق داکت به‌راحتی با سرعت بالای باد در داخل کانال‌های AHU تطبیق پیدا کرده و پاره نمی‌شود. به‌طور معمول، عایق داکت داخلی کانال‌های تهویه مطبوع باید حداقل 2 اینچ (50 میلی‌متر) ضخامت داشته باشد. چگالی پشم سنگ نباید کمتر از 2 lb/ft3 (32 گیلوگرم بر متر مربع) باشد. اگر سرعت هوا از 1500 fpm (7.6 متر بر ثانیه) تجاوز کند، برای افزایش یکپارچگی باید از صفحات فلزی سوراخ‌دار به جای ورق‌های فلزی سوراخ‌دار استفاده کرد. ضخامت صفحه فلزی سوراخ‌شده حدود 0.6 میلی‌متر است. برای کسب اطلاعات بیشتر از سایت معتبر کیفلکس به صفحه عایق تحت لیسانس مراجعه کنید.

 عایق فایبرگلاس با فویل آلومینیوم سوراخ‌دار 

فایبرگلاس همچنین، برای عایق داخلی کانال‌های تهویه مطبوع به منظور سرکوب صدا استفاده می‌شود. معمولاً برای عایق‌کاری داخلی مجاری FCU از فایبرگلاس با فویل آلومینیومی سوراخ‌دار استفاده می‌شود. کانال‌های AHU سرعت باد بالایی دارند که می‌تواند فایبرگلاس و فویل آلومینیومی را پاره کند. در زیر عکسی از یک فویل آلومینیومی سوراخ‌دار فایبرگلاس با عایق داخلی FCU را می‌بینید. FCUها به اندازه AHUها پر سر و صدا نیستند. بنابراین، عایق داخلی کانال‌های FCU عمدتاً 1 اینچ (25 میلی‌متر) ضخامت با فایبرگلاس کافی است. چگالی فایبرگلاس نباید کمتر از 2 lb/ft3 (32 گیلوگرم بر متر مربع) باشد. برای کاربردهای مربوط به عایق صدا، باید از فویل‌های سوراخ‌دار به جای فویل‌های معمولی استفاده کرد، زیرا این سوراخ‌ها صدا را جذب می‌کنند.