عایق الاستومری پتویی با وزن سبک و انعطاف‌پذیری بالای خود همانند پتویی به دور تجهیزات مختلف خانگی و صنعتی می‌یپیچد و به عایق‌سازی آنها می‌پردازد. بخش‌های مختلفی از تجهیزات خانگی و صنعتی نیاز به مواد نارسانا دارند تا آب یا هوای سرد یا گرم داخل آنها بدون از دست دادن دما به جریان درآید. عایق پتویی یکی از بهترین مواد نارسانا برای حفاظت از این سیستم‌ها است. البته بهره‌گیری از عایق‌های پتویی گستردگی بسیار زیادی دارد. با ما در نگاهی به ویژگی‌های این عایق کارآمد و کاربردهای آن همراه باشید.

عایق الاستومری پتویی

عایق پتویی ماده‌ای کاربردی از جنس EPDM است. EPDM نوعی پلیمر و یک لاستیک مصنوعی با مقاومت بالا است. از این ماده در صنایع زیادی مانند صنعت خودروسازی استفاده می‌شود. بهره بردن از پلیمر EPDM در ساخت عایق الاستومری پتویی ماده‌ای نارسانا برای حفاظت از تجهیزات صنعتی و خانگی مهیا کرده است. در سال‌های اخیر، عایق الاستومری جایگزین خوبی برای عایق پشم‌وشیشه در صنایع مختلف شده است. عایق سلول‌بسته، صفحه‌ای، فوم الاستومری و عایق رولی نام‌های دیگر عایق پتویی است. در صنایع مختلف، از عایق پتویی برای عایق‌سازی مخزن‌ها، قطعه‌ها، لوله‌ها و کانال‌های آب‌رسان استفاده می‌شود. بهره‌گیری از این ماده نارسانا برای عایق‌سازی تجهیزات تهویه مطبوع و تجهیزات انتقال‌دهنده هوای سرد و گرم نیز یکی دیگر از کاربردهای آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه عایق الاستومری رولی مراجعه کنید.

مزایای استفاده از عایق پتویی

 برتری‌های استاده از عایق‌های پتویی نسبت به عایق‌های سنتی بسیار است: 1- وزن پایین از مهم‌ترین ویژگی‌های عایق الاستومری پتویی است. این ویژگی امکان بهره بردن از این ماده سبک را برای عایق‌کاری تجهیزات بزرگ و سنگین مهیا ساخته است 2- پایداری بالا در برابر آلودگی، گردوخاک، رطوبت محیط، بخار آب و انواع آلودگی‌های بیولوژیکی از بهترین ویژگی‌های عایق پتویی است. 3- مقاومت در برابر گاز ازن و پرتوهای فرابنفش خورشید برتری دیگر عایق الاستومری پتویی نسبت به عایق‌های سنتی است. 4- مقاومت در برابر خوردگی این ماده نارسانا را نمی‌توانیم نادیده بگیریم. 5- مقاوم در برابر فشار و ضربه از دیگر برتری‌های عایق الاستومری است. 6- ضریب انتقال حرارت بسیار پایین از دیگر برتری‌های عایق‌های پتویی است. 7- نصب آسان این مواد نارسانا، به همراه ویژگی خودبست آنها بهترین عایق‌ها را برای فضاهای محدود و بسته فراهم کرده است. 8- نبود فیبر در تولید این ماده باعث می‌شود تا هیچ غباری از آنها بلند نشود. 9- انعطاف‌پذیری بالای عایق الاستومری پتویی بهره بردن از آنها را برای پیچیدن به دور تجهیزات مختلف آسان ساخته است. 10- عایق پتویی برخلاف عایق‌هایی مانند پشم‌شیشه خطرهای انسانی و محیط زیستی به دنبال ندارد. سمی نیست و محیط زیست و افراد مرتبط با آن را درگیر آلودگی و بیماری نمی‌کند. 11- پوشش‌های خارجی گوناگونی برای پوشاندن روی این مواد نارسانا وجود دارد. 12- قابلیت چسبندگی و رنگ‌پذیری بالا از دیگر ویژگی‌های این ماده است. 13- کاهش هزینه انرژی نتیجه دیگر بهره‌گیری از عایق الاستومری پتویی است. 14- افزایش ماندگاری تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع از دیگر برتری‌های استفاده از انواع عایق پتویی است.

 انواع عایق الاستومری پتویی

 عایق پتویی در سه نوع اصلی تهیه و تولید می‌شود که هریک نیز انواع مختلفی دارند: 

عایق الاستومری رولی

عایق‌های رولی الاستومری انواع مختلفی دارند: 

عایق الاستومری پتویی رولی ساده

این نوع از عایق‌های پتویی به‌طور معمول، در رول‌هایی با پهنای 100 سانتی‌متر و در ضخامت‌های گوناگون تهیه و تولید می‌شوند. برخی از این عایق‌ها پشت چسب‌دار و برخی بدون چسب هستند. 

عایق پتویی رولی با روکش آلومینیوم

 روکش آلومینیوم برای مقاوم‌تر کردن عایق پتویی در برابر فرسایش و عوامل آسیب‌رسان محیطی به کار گرفته می‌شود. در واقع، عایق ساده رولی با لایه‌ای از ورق آلومینیوم روکش می‌شود تا در برابر ضربه، عوامل جوی و عوامل آسیب‌رسان دیگر محیطی محافظت شود. لایه آلومینیومی به دو صورت ساده و مسلح، یا نخ‌دار ساخته می‌شود و بر روی عایق‌های الاستومری کشیده می‌شود. این نوع عایق‌ها می‌توانند بدون چسب یا پشت چسب‌دار باشند. از این نوع عایق‌های الاستومری برای پوشش دادن کانال‌های گالوانیزه گرد و چهارگوش، دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف و مخزن‌های نگهداری مواد مایع و گازی استفاده می‌شود. بهره‌گیری از این مواد در عایق‌کاری مخزن‌های آب، قیر و مواد شیمیایی دیگر در صنایع نفت، پتروشیمی، لاستیک‌سازی و کاغذسازی هم کاربردهای دیگر این نوع عایق الاستومری است.

عایق الاستومری پتویی رولی شانه تخم‌مرغی

 یک روی عایق پتویی شانه تخم‌مرغی صاف و روی دیگر آن شش‌وجهی و مانند شانه تخم‌مرغ است. پهنا و ضخامت تولید این نوع از عایق‌ها هم متفاوت است. کاربرد عایق‌های صوتی بیشتر در دیوارها، سقف، پمپ‌ها، دستگاه‌ها و بدنه خودروها است. از این مواد نارسانا برای پوشش‌دهی سطح کانال‌های گالوانیزه برای جلوگیری از انعکاس صورت یا لرزش‌های احتمالی هم استفاده می‌شود. عایق پتویی شانه تخم‌مرغی به‌صورت گسترده در ساخت سازه‌هایی مانند آمفی تئاتر، سالن‌های موسیقی و همایش به کار گرفته می‌شود. با بهره‌گیری از این نوع عایق در سقف‌ها و دیوارهای سالن‌های همایش، موسیقی و آمفی تئاتر از ورود سروصدا جلوگیری می‌شود. 

عایق الاستومری لوله‌ای


عایق‌های لوله‌ای الاستومری هم به‌شکل لوله‌ای ساخته می‌شوند. برخی از این عایق‌ها با روکش آلومینیوم و برخی بدون روکش هستند. عایق لوله‌ای همچون روکشی بدون درز بر روی لوله‌های مختلف کشیده می‌شود و بیشترین نقش را در حفاظت از دمای لوله‌ها بازی می‌کند. 

عایق الاستومری با ویژگی‌های خاص

 برخی از انواع عایق الاستومری پتویی با ویژگی‌های خاص ساخته و به بازار ارائه می‌شوند. از این دسته عایق‌ها باید به عایق رولی و لوله‌ای اینسپایر، عایق آکوستیک، عایق پنلی آلومینیومی لینکران و موارد دیگر اشاره کنیم. کاربرد این دسته عایق‌ها در تاسیسات ساختمانی و برای جداسازی لوله‌های رفت و برگشت آب و هوا است. برخی از این عایق‌ها هم در عایق‌کاری مخزن‌ها و کانال‌های هوای سرد و گرم به کار گرفته می‌شوند.سانا عایق مفتخر است تا تمام اطلاعات مورد نیاز عایق الاستومری لوله را در اختیار شما قرار دهد.

 انواع عایق پتویی از نظر کاربرد

از نظر کاربرد هم می‌توانیم عایق‌های پتویی را به چند گروه متفاوت دسته‌بندی کنیم:

 * عایق گرمایی و سرمایی: 

همان طور که از نام این نوع عایق الاستومری پتویی مشخص است، این دسته عایق‌ها برای جلوگیری از هدررفت انرژی گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های آب و هوای سرد و گرم و تجهیزات دیگری که نیاز به جلوگیری از هدررفت دما دارند، از این دسته مواد نارسانا بهره می‌برند.

* عایق رطوبتی:

 عایق پتویی رطوبتی مناسب فضاهای خیس و مرطوب ساخته شده است. در بسیاری از فضاها و تجهیزاتی که امکان نفوذ رطوبت باشد، می‌توانید از این دسته عایق‌ها استفاده کنید.

 * عایق صوتی:

 برخی تجهیزات صنعتی، گرمایشی و سرمایشی صدای زیادی تولید می‌کنند. وجود این دستگاه‌ها در نزدیکی محل زیست یا کار انسان‌ها باعث ایجاد آلودگی صوتی می‌شود. این گروه از تجهیزات هم نیاز به عایق الاستومری پتویی دارند تا صدای گوش‌خراش حاصل از آنها شنیده نشود. برخی خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی هم از عایق‌های پتویی صوتی بهره می‌برند تا در برابر سروصدای مزاحم فضای خارج ایمن شوند. بهره بردن از عایق‌های صوتی الاستومری در ساخت سالن‌های همایش، موسیقی و آمفی تئاتر هم امری معمول است. عایق صوتی پتویی در دو شکل ساده و موج‌دار ساخته می‌شود. هر دو طرف عایق‌های صوتی ساده به یک شکل هستند، اما یک طرف عایق صوتی موج‌دار با سمت دیگر آن متفاوت است. در نصب عایق صوتی موج‌دار باید طرف موج‌دار آن به سمت منبع صدا قرار گیرد. اگر به دنبال کسب اطلاعات و یا خرید عایق الاستومری مسلح هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 کاربردهای عایق الاستومری پتویی

کاربردهای عایق پتویی بسیار است. از این مواد نارسانا برای حفظ دمای لوله‌ها، کانال‌ها و تجهیزات مختلف در صنایع گوناگون استفاده می‌شود: با مدد از انواع عایق پتویی هدررفت انرژی در تجهیزات، لوله‌ها و کانال‌ها به کمترین اندازه ممکن می‌رسد. استفاده از عایق‌های پتویی باعث می‌شود تا دمای لوله‌های سرد یا گرم از اندازه خاصی بالاتر یا پایین‌تر نرود و لوله‌‌ها ترک نخورند. عایق الاستومری پتویی امنیت تجهیزات در محیط صنعتی یا خانگی را بیشتر می‌کند. وجود این مواد نارسانا عامل مهمی در پیشگیری از خطر در صنایع مختلف است. یکی از کاربرد‌های دیگر عایق‌های پتویی کاستن از مقدار صدا است. برخی تجهیزات صنعتی و سیستم‌های گرمایش و سرمایش مجتمع‌های بزرگ مسکونی و صنعتی صدای زیادی دارند. این مواد جذب‌کننده صدا هستند و با مدد از آنها مقدار نفوذ صدا به محیط خارج به کمترین اندازه خود می‌رسد. بسیاری از تجهیزات و دستگاه‌های بزرگ و کوچک صنعتی در فضای باز قرار می‌گیرند. عایق الاستومری پتویی از این تجهیزات در برابر خطر یخ زدن محافظت می‌کند. در سال‌های اخیر، عایق پتویی کاربرد زیادی هم در خانه‌های مسکونی پیدا کرده تا از ورود سروصدای مزاحم جلوگیری کند. ساخت سالن‌های تئاتر، موسیقی و همایش نیاز به آکوستیک‌سازی دارد. از عایق الاستومری شانه تخم‌مرغی به‌صورت گسترده، در عایق‌سازی این سالن‌ها استفاده می‌شود. تنظیم دمای محیط یکی دیگر از کاربردهای عایق الاستومری پتویی است. این مواد نارسانا از نفوذ گرما و سرمای تجهیزات به محیط جلوگیری می‌کنند. بهره‌گیری در سیستم تهویه مطبوع صنایع بزرگ و کوچک از دیگر کاربردهای این مواد نارسانا است. استفاده در سیستم گرمایش و سرمایش سازه‌های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی کاربرد دیگر عایق‌های الاستومری است. سیستم لوله‌کشی خورشیدی هم با این نوع عایق‌ها نارسانا می‌شود. 

 تنها صنایع مختلف نیاز به مواد نارسانا برای جلوگیری از هدررفت انرژی یا انتقال صدا ندارند. بهره بردن از این مواد نارسانا در زندگی امروز انسان‌ها بسیار گسترده شده است. امروزه، خانه‌های مسکونی مدرن نیز عایق‌کاری می‌شوند تا هدررفت دما در آنها به کمترین اندازه ممکن برسد و در برابر سروصدای خارج از سازه ایمن شوند. آمفی‌تئاترها و سالن‌های همایش هم باید با عایق پتویی عایق‌کاری شوند. این مواد نقش مهمی هم در محافظت از شنوایی انسان‌ها در محیط‌های صنعتی به‌عهده دارند. در یک کلام، باید بگوییم زندگی مدرن امروزه بدون وجود این عایق‌های کارآمد دچار کاستی می‌شود.